LOGO_POZnan_patronat_RGB
05-chrisbeardshaw
Projekt: Chris Beardshaw, The Morgan Stanley Garden, Chelsea Flower Show 2017

Najlepsi architekci krajobrazu z Europy i Azji
na ARENIE KRAJOBRAZU w Poznaniu

Chris Beardshaw, Jo Thompson, Taina Suonio oraz Hexian Jin – 
jedni z najlepszych na świecie architekci krajobrazu i eksperci –
to niekwestionowane gwiazdy wydarzenia pod nazwą ARENA KRAJOBRAZU
Premierowa edycja ARENY KRAJOBRAZU odbędzie się już 13 i 14 lutego przyszłego roku . Będzie to okazja, by spotkać w jednym miejscu wybitnych projektantów, architektów krajobrazu z Polski i zagranicy. Na wydarzenie złożą się prezentacje, prelekcje, pokazy i warsztaty prowadzone na kilku scenach w pawilonie będącym częścią Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA 2020 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.  

Wydarzenie skierowane jest do architektów krajobrazu, przedstawicieli branży ogrodniczej oraz do tych profesjonalistów, którzy specjalizują się w zakładaniu i pielęgnacji terenów zieleni.

Projekt: Jo Thompson, BBC Springwatch - Hampton Court Garden Festival 2019

Międzynarodowe gwiazdy

Główną atrakcją ARENY KRAJOBRAZU będzie możliwość spotkania wybitnych specjalistów z Polski i ze świata. Wśród zaproszonych gości specjalnych znajdzie się Chris Beardshaw, wybitny brytyjski projektant.
Chris Beardshaw to sześciokrotny laureat wyróżnienia Royal Horticultural Society – „Best Show Garden”, Pięciokrotny laureat „Wybór publiczności” na wystawach RHS. Laureat 13 złotych medali RHS.
Chris znany jest  też z długiej kariery telewizyjnej, która rozpoczęła się w 1997 roku w BBC2 przy realizacji takich programów jak „Gardener`s World”, „Hidden Gardens” i niezwykle popularny „The Flying Gardener”. 
Swoją karierę rozpoczął ponad 18 lat temu realizując w tym czasie wielką liczbę ogrodów prywatnych i konkursowych od Wielkiej Brytanii aż po Nową Zelandię.
Jest też autorem wielu książek wśród których „100 roślin, które prawie zmieniły świat” zdobyła nagrodę Independent Publishers w USA. Jest też autorem wielu publikacji prasowych w prestiżowych magazynach ogrodniczych i lifestylowych.

Jo Thompson jest wybitną projektantką, brytyjską laureatką „Best of Show” uznaną przez prasę profesjonalną za jedną z najbardziej utalentowanych projektantek. Przez opiniotwórczy miesięcznik „House & Garden” uznana została za jedną z „wiodących współczesnych projektantek ”  i „najlepszą projektantką ogrodów wiejskich”. 
Zaś Society of Garden Designers uznało ją za „Projektantkę przyszłości” w 2014 roku.
Jo Thompson jest posiadaczką najbardziej prestiżowego wyróżnienia „Best of Show”, które otrzymała za ogród zaprojektowany na Chelsea Flower Show w 2010 roku. Jest też laureatką czterech złotych i pięciu srebrnych medali RHS Chelsea Flower Show. 
W 2017 roku zdobyła nagrodę „Wybór Publiczności” podczas konkursu RHS Chatsworth Flower Show.
Jest członkiem RHS Gardens Committee i Garden Advisor dla RHS Rosemoor, a także członkiem RHS Show Gardens Selection Panel.

Taina Suonio to utytułowana projektantka z Finlandii.
Taina  jest laureatką srebrnego medalu wystawy Chelsea Flower Show 2019 za ogród „Roots in Finland – Kyrö Garden”.
Przez ponad czternaście lat współpracowała z wiodącymi brytyjskimi projektantami ogrodów, m.in z Carol Klein, Andy Sturgeon, Thomas Hoblyn, Paul Stone, Nigel Dunnett, Catherine MacDonald, Mark Gregory, gdzie kierowała zespołami odpowiedzialnymi za nasadzenia w ogrodach konkursowych przygotowywanych na międzynarodowe wystawy Chelsea Flower Show oraz Hampton Court Flower Show.  Taina jest inżynier ds. rozwoju (zielone dachy i zazielenienie miasta) w mieście Vantaa położonym w stołecznym regionie Finlandii. Zajmuje się przede wszystkim ogrodami na dachu i zieloną przestrzenią w mieście realizując również swój autorski projekt „Roslings Manor Gardens”. Jej doskonale rozpoznawalne realizacje znajdują się w Vantaa na terenie Narodowych Targów Mieszkaniowych czy „Najbardziej zielony z zielonych” blok mieszkalny w Helsinkach w West Harbour, w którego skład wchodzą zielone dachy, ogród kuchennej bioróżnorodności oraz ogród leśny i ogród na barce
W Londynie Taina współpracowała z profesorem Nigelem Dunnettem, tworząc „Magiczny i marzycielski” ogród na dachu Barbican Centre.

Grono gości specjalnych ARENY KRAJOBRAZU zamyka Hexian Jin, wydawca magazynu Chinese Landscape Architecture. Prezentacja Hexian Jin pozwoli skonfrontować doświadczenia architektów europejskich z trendami projektowania dominującym i obecnie na rynku azjatyckim.
Hexian Jin jest prezesem wydawnictwa i zastępcą redaktora naczelnego magazynu „Chinese Landscape Architecture”  oraz profesorem w Zhejiang Agriculture & Forestry University, School of Landscape and Architecture.
Jest autorką wielu prac naukowych i popularyzujących architekturę krajobrazu i ogrodnictwo. Specjalizuje się w badaniach w obszarze ogrodów leczniczych,  historii i teorii architektury krajobrazu. Swoje zainteresowania skupia również na ogrodach przyświątynnych. Współpracuje stale z wieloma placówkami naukowymi zajmującymi się współczesnymi aspektami środowiska naturalnego m.in z Shanghai Academy of Landscape Architecture and Planning. Hexian Jin zaprezentuje w Poznaniu najnowsze rozwiązania i koncepcje w obszarze architektury krajobrazu jakie realizowane są w Chinach.

Projekt: Jo Thompson, BBC Springwatch - Hampton Court Garden Festival 2019

GREEN PATCHWORK

wystawa prac studentów 3 roku architektury

to wystawa koncepcji projektowych studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Prace studialne zostały wykonane w ramach tegorocznych zajęć z przedmiotu: projektowanie zieleni i dotyczą w większości, wybranych fragmentów poznańskiego, pierścieniowo-klinowego systemu zieleni. Szkice ideowe, fotomontaże, wizualizacje oraz projekty techniczne są odpowiedzią studentów 3 roku architektury na podniesienie jakości przestrzeni na terenach należących do miasta. Zaprojektowane rośliny ozdobne i użytkowe, elementy małej architektury, światło sztuczne oraz ciekawe detale, także z materiałów recyklingowych – w spójnej kompozycji z otoczeniem, stanowią niczym patchwork, propozycję nowego, zielonego oblicza tych cennych fragmentów przestrzeni miasta Poznania. 

Prace projektowe wykonano w Instytucie Architektury i Planowania Przestrzennego, w Zakładzie Architektury Miejsc Pracy i Rekreacji pod kierunkiem: dr hab. inż. arch. Hanny Michalak, prof. PP; dr hab. inż. arch. Dominiki Pazder, dr inż. arch. Marzeny Banach-Ziaja; dr inż. arch. Joanny Kołaty, dr inż. arch. Wojciecha Skórzewskiego; mgr inż. arch. Agnieszki Kasińskiej-Andruszkiewicz oraz mgr inż. arch. Moniki Kowalczyk.

Kto za tym stoi ?

Organizatorem ARENY KRAJOBRAZU jest Fundacja Fractal.  Fundacja zajmuje się projektami edukacyjnymi głównie z obszaru ochrony dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. Jest organizatorem m.in. projektów Weekend Otwartych Ogrodów czy też  Zielony Fyrtel, które popularyzują nie tylko troskę o środowisko naturalne, ale także łączą wrażliwość na naturę z budowaniem trwałych relacji społecznych. 

Partnerem ARENY KRAJOBRAZU są Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA organizowane przez Grupę MTP na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. 
To największe w Polsce targi dla tej branży, na których prezentują się producenci roślin, nasion, podłoży, chemii ogrodowej, narzędzi, sprzętu ogrodniczego, akcesoriów do nawadniania czy elementów małej architektury ogrodowej.

Projektowanie w praktyce

Celem ARENY KRAJOBRAZU jest zaprezentowanie najnowszych trendów w branży projektowej, a także wymiana poglądów w gronie zawodowców. Wszyscy uczestnicy będą mieli okazję, by posłuchać prezentacji i doświadczeń architektów uznanych na najlepszych pokazach ogrodniczych w Europie. Nowością programu ARENY będą przeglądy portfolio polskich architektów krajobrazu prowadzone przez gości specjalnych z Wielkiej Brytanii, Finlandii i Chin. 

Część prezentacyjną wzbogacą pokazy cięcia drzew i krzewów przygotowane specjalnie na to wydarzenie przez Szkółkę Roślin Ozdobnych BYCZKOWSCY, a także pokazy cięcia i pielęgnacji róż przygotowane przez Szkółkę Róż ROSARIUM. Nie zabraknie też warsztatów poświęconych pielęgnacji drzew i krzewów owocowych. Partnerem tego bloku warsztatów jest Arboretum BOLESTRASZYCE. 

Wiedza i relacje

ARENA KRAJOBRAZU to nowe wydarzenie w branży ogrodniczej o formule skierowanej przede wszystkim do profesjonalistów. Do udziału zaproszeni zostali między innymi  projektanci, architekci krajobrazu, studenci uczelni o profilu ogrodniczym i architektonicznym, ogrodnicy, a także pracownicy działów promocji i zakładów zieleni miejskiej. 

Celem ARENY jest dać profesjonalistom z branży ogrodniczej tuż przed kolejnym sezonem możliwość wymiany wiedzy, doświadczeń oraz zapoznania się z najnowszymi trendami w projektowaniu ogrodów. Na program złoży się kilkanaście praktycznych warsztatów i pokazów, które  zostały tak pomyślane, aby każdy z uczestników mógł na żywo skonfrontować swoje dotychczasowe doświadczenia – mówi Tomek Ciesielski szef Fundacji FRACTAL, która jest organizatorem tego wydarzenia.  

Partnerami wydarzenia są: Lider Biznesu. Ogrodniczy Magazyn Branżowy, Zieleń Miejska, Gardener`s World edycja Polska, Mój Piękny Ogród.