Najlepsi architekci krajobrazu z Europy
na ARENIE KRAJOBRAZU w Poznaniu

CHRIS BEARDSHAW, JO THOMPSON oraz TAINA SUONIO – jedni z najlepszych na świecie architekci krajobrazu i eksperci – to niekwestionowane gwiazdy ARENA KRAJOBRAZU.

Premierowa edycja tego wydarzenia odbyła się 13 i 14 lutego 2020 roku. Była to okazja, by spotkać w jednym miejscu wybitnych projektantów, architektów krajobrazu z Polski i zagranicy. Na wydarzenie złożyły się prezentacje, prelekcje, pokazy i warsztaty prowadzone na kilku scenach w pawilonie będącym częścią Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA 2020.

Celem ARENY  KRAJOBRAZU jest dać profesjonalistom z branży ogrodniczej, tuż przed kolejnym sezonem, możliwość wymiany wiedzy, doświadczeń oraz zapoznania się z najnowszymi trendami w projektowaniu ogrodów. Na program złoży się kilkanaście praktycznych warsztatów i pokazów, które  zostały tak pomyślane, aby każdy z uczestników mógł na żywo skonfrontować swoje dotychczasowe doświadczenia.– mówi Tomek Ciesielski założyciel Fundacji FRACTAL

Projekt: Jo Thompson, BBC Springwatch - Hampton Court Garden Festival 2019, foto:Tomek Ciesielski

MIĘDZYNARODOWE GWIAZDY NA ARENIE KRAJOBRAZU w Poznaniu

CHRIS BEARDSHAW sześciokrotny laureat wyróżnienia Royal Horticultural Society – „Best of Show”. Pięciokrotny laureat nagrody „Wybór Publiczności” na wystawach RHS. Laureast 13 złotych medali RHS.

Chris znany jest też z długiej kariery telewizyjnej, która rozpoczęła się w 1997 roku w BBC 2 przy realizacji takich programów jak „Gardener`s World”, „Hidden Gardens” i niezwykle popularnym „The Flying Gardener”.

Chris jest autorem wielu książek, wśród których „100 roślin, które prawie zmieniły świat” zdobyła nagrodę Independent Publishers w USA. Jest też autorem wielu artykułów publikowanych w prestiżowych magazynach ogrodniczych i lifestylowych. 

JO THOMPSON jest wybitną projektantką, brytyjską laureatką „Best of Show” uznaną przez prasę profesjonalną za jedną z najbardziej utalentowanych współczesnych projektantek. Przez opiniotwórczy miesięcznik House & Garden” uznana została za jedną z „wiodących współczesnych projektantek”  i „najlepszą projektantką ogrodów wiejskich”. Society of Garden Designers uznało ją za „Projektantkę przyszłości” w 2014 roku. 

Jo Thompson jest posiadaczką najbardziej prestiżowego wyróżnienia „Best of Show”, które otrzymała za ogród zaprojektowany na Chelsea Flower Show w 2010 roku. Jest też laureatką czterech złotych i pięciu srebrnych medali RHS Chelsea Flower Show. W 2017 roku zdobyła nagrodę „Wybór Publiczności” podczas konkursu RHS Chatsworth Flower Show. 

Jo jest członkiem RHS Gardens Committee i Garden Advisor dla RHS Rosemoor, a także członkiem RHS Show Gardens Selection Panel.

TAINA SUONIO to utytułowana projektantka z Finlandii. Taina jest laureatką srebrnego medalu wystawy Chelsea Flower Show 2019 za ogród „Roots in Finland – Kyrö Garden”. 

Przez ponad czternaście lat współpracowała  z wiodącymi brytyjskimi projektantami ogrodów, m.in. z Carol Klein, Andy Sturgeon, Thomas Hoblyn, Paul Stone, Nigel Dunnett, Catherine McDonald, Mark Gregory, gdzie kierowała zespołami odpowiedzialnymi za nasadzenia w ogrodach konkursowych przygotowywanych na międzynarodowe wystawy Chelsea Flower Show oraz Hampton Court Flower Show.

Taina jest inżynierem ds. rozwoju (zielone dachy i zazielenienie miasta) w mieście Vantaa położonym w stołecznym regionie Finlandii. Taina zajmuje się przede wszystkim ogrodami na dachu i zieloną przestrzenią w mieście realizując również swój autorski projekt „Rosling Manor Gardens”.

W Londynie Taina współpracowała z profesorem Nigelem Dunnettem, tworząc „magiczny i marzycielski” ogród na dachu Barbican Centre.

Projekt: Jo Thompson, BBC Springwatch - Hampton Court Garden Festival 2019, foto: Tomek Ciesielski

KTO ZA TYM STOI?

Organizatorem ARENY KRAJOBRAZU jest Fundacja Fractal.  Fundacja zajmuje się projektami edukacyjnymi głównie z obszaru ochrony dziedzictwa kulturalnego i naturalnego. Jest organizatorem m.in. projektów Weekend Otwartych Ogrodów czy też  Zielony Fyrtel, które popularyzują nie tylko troskę o środowisko naturalne, ale także łączą wrażliwość na naturę z budowaniem trwałych relacji społecznych. 

Partnerem ARENY KRAJOBRAZU są Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA organizowane przez Grupę MTP na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.  
To największe w Polsce targi dla tej branży, na których prezentują się producenci roślin, nasion, podłoży, chemii ogrodowej, narzędzi, sprzętu ogrodniczego, akcesoriów do nawadniania czy elementów małej architektury ogrodowej.

PROJEKTOWANIE
W PRAKTYCE

Celem ARENY KRAJOBRAZU jest zaprezentowanie najnowszych trendów w branży projektowej, a także wymiana poglądów w gronie zawodowców. Wszyscy uczestnicy będą mieli okazję, by posłuchać prezentacji i doświadczeń architektów uznanych na najlepszych pokazach ogrodniczych w Europie. Nowością programu ARENY były przeglądy portfolio architektów krajobrazu prowadzone przez gości z Wielkiej Brytanii i Finlandii. 

Część prezentacyjną wzbogaciły pokazy cięcia drzew i krzewów przygotowane specjalnie na to wydarzenie przez Szkółkę Roślin Ozdobnych BYCZKOWSCY, a także pokazy cięcia i pielęgnacji róż przygotowane przez Szkółkę Róż ROSARIUM. Nie zabrakło też warsztatów poświęconych pielęgnacji drzew i krzewów owocowych. Partnerem tego bloku warsztatów było Arboretum BOLESTRASZYCE. 

 

WIEDZA I RELACJE

ARENA KRAJOBRAZU to nowe wydarzenie w branży ogrodniczej o formule skierowanej przede wszystkim do profesjonalistów. Do udziału zaproszeni zostali między innymi  projektanci, architekci krajobrazu, studenci uczelni o profilu ogrodniczym i architektonicznym, ogrodnicy, a także pracownicy działów promocji i zakładów zieleni miejskiej. 

Celem ARENY jest dać profesjonalistom z branży ogrodniczej tuż przed kolejnym sezonem możliwość wymiany wiedzy, doświadczeń oraz zapoznania się z najnowszymi trendami w projektowaniu ogrodów. Na program złoży się kilkanaście praktycznych warsztatów i pokazów, które  zostały tak pomyślane, aby każdy z uczestników mógł na żywo skonfrontować swoje dotychczasowe doświadczenia – mówi Tomek Ciesielski szef Fundacji FRACTAL, która jest organizatorem tego wydarzenia.  

ARENA KRAJOBRAZU 2021

Sprzedaż biletów aktualnie jest zamknięta, będzie uruchomiona ponownie jesienią. 
Jeśli chcesz otrzymać powiadomienia mailem, proszę zapisz się na naszą listę.